Kwartet Smyczkowy PoPieronie powstał w 2009 roku na Żywiecczyźnie. Tworzą go czterej utalentowani i doświadczeni muzycy, którzy poprzez swoje pochodzenie oraz wspólne doświadczenia artystyczne, zbudowali trwałą przyjaźń i muzyczną współpracę.

Ich repertuar obejmuje zarówno tradycyjne utwory góralskie, jak i własne kompozycje, a twórczości tej można dostrzec wpływy muzyki pogranicza kultur polskiej, słowackiej i węgierskiej. Kunszt wykonawczy kwartetu trafia zarówno do miłośników muzyki klasycznej, jak i do fanów muzyki improwizowanej oraz jazzu. 

Kolektyw PoPieronie, to nie tylko wykształceni muzycy, ale także oddani propagatorzy kultury góralskiej, co widać w ich energetycznych i autentycznych występach. Ich koncerty to prawdziwe święto muzyki etnicznej, które przenoszą słuchaczy w magiczny świat tradycji.

Przez cały okres działalności  PoPieronie zagrali ponad 200 koncertów na dużych i mniejszych scenach, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zespół wydał kilka albumów, w tym „Od gwiozdecki do sopecki” oraz „Wierni korzeniom”, które zdobyły uznanie wśród miłośników muzyki ludowej. Ich twórczość można znaleźć na różnych platformach muzycznych, a także na ich oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych.

Przez okres piętnastu lat kwartet PoPieronie zaskarbił sobie spore grono słuchaczy i fanów w całej Polsce oraz poza granicami kraju. Odnosił liczne sukcesy w ramach prestiżowych Festiwali poświęconych muzyce ludowej i folkowej, m.in.:

– II miejsce podczas XXVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej pn. „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, 2016 r.;
– III miejsce fonogramu pn. „Wierni korzeniom” w ramach konkursu pn. „Folkowy Fonogram Dwójki”, Polskiego Radia – Programu II, 2014 r.;
– Wyróżnienie oraz III miejsce w ramach II i III edycji Festiwalu pn. „Turniej Muzyków Prawdziwych” w Szczecinie (kolejno w latach), 2016 r. i 2017 r., a także Nagroda Publiczności w 2020 r.;
– Udział w finale Folkowego Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie, 2016 r.